דון חוסה נסים ד'בחאר / יוסף נסימוב

אופיר ביכורים

 

"היום המסוים ההוא היה המקולל ביותר עבור משפחת ד'בחאר, כמו גם עבור כל יהודי ספרד. ביום הארור ההוא חל צום טו באב, אשר באופן מזעזע הדגיש את תחושת החורבן אשר אפפה את המשפחה. לאורם המבצבץ של הנרות שבשני פמוטי הכסף הגדולים ישבו כולם דומם על כיסאות העץ המגולפים והמרופדים בעור משובח, מסביב לשולחן האוכל הגדול והמבהיק בעגמומיות".

הספר דון חוסה ד'בחאר מגולל את סיפורה של משפחה יהודית ואת הקורות אותה לאחר גירוש ספרד. דון חוסה ד'בחאר, רופא מכובד מהעיירה בחאר שבספרד, נאלץ לשאת באחריות הכבדה לעשרת בני משפחתו שעימם נאלץ לעזוב את ארץ הולדתו שם חיה משפחתו אלף שנים, ולצאת למסע המסוכן לעיר פלבניא אשר בבולגריה, שם התגורר אחיו ושם תכנן לבנות חיים חדשים. מסופר על מסעם המפרך, על אנשים שפגשו בדרכם, טובים ופחות טובים, ועל המקומות שעברו בהם.

בשפה זורמת המרתקת את הקורא וסוחפת אותו, מגולל יוסף נסימוב סיפור המאיר פיסת היסטוריה. בתיאורים חיים הקורא יכול לראות לנגד עיניו את מסלול נדידתם של בני משפחת ד'בחאר, לחוש את כאבם ואת סבלם אך גם את האהבות ואת השמחות שזכו לחוות.

יוסף נסימוב, יליד בולגריה, עלה לישראל במסגרת עליית הנוער. התחנך בקיבוץ יד מרדכי, שם בילה את רוב שנותיו. למד תיאטרון באוניברסיטת תל־אביב וביים בהצלחה מרובה עשרות הצגות בקיבוצו ומחוצה לו. מילא תפקידים ציבוריים רבים, ביניהם שליחות מטעם התנועה הציונית והקונגרס היהודי העולמי בשש מדינות מרכז אמריקה. תקופת מה היה לו טור שבועי באתר xnet של ידיעות אחרונות.

בשנים האחרונות עזב המחבר את קיבוצו והתמסר לכתיבה. דון חוסה ד'בחאר הוא ספרו הרביעי. לפניו כתב את הספרים הסתבכות ושליחות גורלית, שזכו לביקורות מצוינות אף מנשיא המדינה לשעבר, מר שמעון פרס, ואת הספר תאונה מוחית, שיצא אף הוא בהוצאת אופיר ביכורים.

כריכת הספר דון חוסה נסים ד'בחאר
דילוג לתוכן