כל המטען מבן גראדן / דעי מיכאל מכלוף

"הקהילה בעיירה הייתה הומוגנית. לא הייתה שנאה בין היהודים בעיירה, וכשעליתי ארצה, התחלתי להיוודע למחלוקות שונות… בין משכילים לישיבות… בין ליטאים לחסידים… בין ציונים לאנטי-ציונים… ובעלייתם ארצה, נוסף הפילוג בין ימין לשמאל, והשיא – בין אשכנזים למזרחים ובין פריפריה למרכז. החינוך היהודי שקיבלתי בצעירותי בעיירה בגולה – אהבת חינם בין כל היהודים – אומר לי: קום וצעק! דבר על העוולות האלה! על המחלוקות שבתוכנו…"

בספר כל המטען מבן גראדן מתוארת העדתיות בחברה הישראלית, והתבטאותה בחיי היומיום בתקשורת, במוזיקה, בחברה, בתרבות, בפוליטיקה ובדת. ספר זה נכתב במטרה להפסיק את העדתיות הידועה והסמויה – ספרדית או אשכנזית – ולתרום לחיים משותפים טובים יותר. השאיפה של דעי מיכאל מכלוף היא לכבד כל תרבות ומחשבה לאורך ולרוחב שדרות העם, לאזן בין כולם ככל האפשר, ולהעמיד לנגד עינינו את הסיסמה: "כולנו שווים" – כולנו נתגבר יחד על כל התלאות העומדות בפני עם יקר זה.

דעי מיכאל מכלוף נולד בגולה, בתוניסיה, עלה בעליית הנוער, למד בעיקר בישיבות בני עקיבא, וככל ישראלי, שירת בצבא. לאחר נישואיו, גר שבע שנים בירוחם, ואחר כך בבאר שבע. גם ילדיו, נכדיו ונינָיו חונכו ומתחנכים במסגרת הציונות הדתית, בישיבות ובאולפנות. "ברוך השם, אנו שמחים ונהנים מארצנו, ומודים על כך לבורא עולם".

כריכה של הספר "כל המטען מבן גרדאן" מאת דעי מיכאל מכלוף
דילוג לתוכן